O plemennom štandarde maltézského psíka
Plemenný štandard je vlastne akýsi popis, ako by mal maltézsky psík vyzerať. Slovne stavový vlastosti plemena, takže človek si o ňom môže vytvoriť vizuálnu predstavu. Má to však jeden háčik. Nielenže štandardy sa líšia, ale chovateľia a ďalší odborníci si ich nepredstavujú tak isto. Práve táto rozdieľná interpretácia predstavujedôvod, prečo na výstavách jednotlivý rozhodcovia prisudzujú najlepšie známky rôznym psom. Nie sú totiž jednotní v názore na to, ktorý psík najviac odpovedá štandardu. To ale samozrejme neznamená, že na väčších výstavách kvalitný príslušník tohto plemena nedostane a u rozdielných rozhodcov vysoké umiestnenie, alebo naopak, že všetky rozhodcovia dobre hodnotia toho menej kvalitného psíka.
Plemenný štandard, ktorý budem uvádzať, schválil britský Kennel Club. Oproti štandardom mnoho iných plemien je pomernem stručný, ale i ten najpodrobnejší vždy vyžaduje ďalšie upresnenie a vysvetlenie.
Podobne ako u väčšiny plemien je štandard platný v Británii odlišný od štandardu, ktorým sa riadia chovatelia v USA, pretože ten je omnoho dlhší a viac prepracovaný.
Keď ide o zfarbenie, britský štandard hovorí, že svetlo žlté znaky sú pripustené, zatiaľ čo štandard, ktorý vypracoval American Kennnel Club (AKC), je konkrétnejší a uvádza, že,, svetlo hnedé alebo žlté zfarbenie na ušiach je pripustené, ale nežiadúce".
Pre popis pohybu používa americký štandard neurčitý, a tiež kontroverzný výraz ,,živý", je ale treba zdôrazniť, že ďalej vyžaduje ,,hladký, plynulý krok" a hovorí sa aj, že ,,vzhľadom ku svojej velikosti pôsobí psík dojem, že sa pohybuje rýchlo".
Logo Britského Kennel Clubu