"Vlčie dedičstvo"
Dokážete si v prípade trpasličích plemien ( aj maltézsky psík) predstaviť, že odvodzujú svoj pôvod od vlka? A je to tak. Vlk je divým predkom psa. Nech už pes vyzerá akokoľvek milo, predsa len sa jeho vrodené správanie v prevažnej miere rozhoduje so správaním vlka.
Vlky, ako šelmy žijú z lovu a aby uchovali svoj druh, musia chrániť svoje teritórium. Mnohý ľudia pociťujú toto ,,vlčie dedičstvo" u svojho rodinného miláčika skôr ako nežiadúce, zatiaľ čo u niektorých úžitkových plemien, ako napríklad u Nemeckého ovčiaka, je vrodený ochranný pud dokonca podporovaný.Obrovské množstvo najrôznejších vlôh psov má svoj základ už v dedičnej dispozícii vlka, museli sa však počas tisícročí cieleného šľachtenia a tréningu systematicky upevňoval. Na druhej strane sociálne správanie zdedenéod vlka uľahčuje psovi jeho zaradenie do ľudského spoločenstva.
Vďaka rôznorodým schopnostiam, ktoré v sebe vlk nosí, sa ľuďom podarilo vyšľachtiť asi 300 psích plemien. Mnohé psy by kvôli svojej zvláštnosti (malý vzrast, nápadná farba a pod.) v prírode už neprežilil. Tam totiž každý tvor, ktorý sa vymyká zo svojho druhu, alebo sa správa inak, je vypudený, alebo dokonca zabitý.
Ľudia najprv šľachtili psy len pre rôzne praktické účely, napríklad pre lov alebo stráženie stád. Krása bola až na druhom mieste. Dôležité bolo zdravie, vitalita, húževnatosť a schopnosti výcviku. Na šľachtenie sa vyberali len tie najlepšie psy.